do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 

Home

 

       

Miło jest nam powitać Państwa na stronie internetowej Sołectwa Janowiec. Mamy nadzieję że znajdą tu Państwo wiele ciekawych informacji o naszej wsi. Będziemy się starali aby ta strona była dla Was źródłem ciekawych i pożytecznych informacji o naszej małej, malowniczo położonej wsi u podnóża Gór Bardzkich w Kotlinie Kłodzkiej. Zachęcamy do społecznej aktywności, częstych odwiedzin i współredagowania treści naszej strony. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1260r. Od połowy XIX wieku Janowiec cieszył się znacznym powodzeniem wśród turystów i pielgrzymów, jako urocza, romantyczna wieś. Prowadzą tędy uczęszczane trasy na Kalwarię, Przełęcz Łaszczową, zielony szlak z Barda do Złotego Stoku. Janowiec jest doskonałym punktem wypadowym do Kamieńca Ząbkowickiego, Złotego Stoku, Srebrnej Góry, Kłodzka i wielu atrakcyjnych miejsc Kotliny Kłodzkiej.

 

Janowiec jest tylko malutkim punkcikiem, nie zawsze zaznaczanym na mapie, jednak dla nas jest małą ojczyzną, w której dorastamy, żyjemy i z którą się identyfikujemy. Chcemy, aby nasza wieś wyglądała jak najpiękniej, dlatego dbamy o nasze posesje, pielęgnujemy zieleń i chronimy nasze środowisko lokalne, aby nasze "miejsce na ziemi" po trudach pracy stanowiło dla nas także oazę spokoju i wypoczynku.
 
 

 

 

 

 

 

 
Janowiec (niem. Johnsbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Bardo. Jej zabudowania ciągną się na wys. 255-310 m. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z dokumentu papieskiego z 1260 roku. Nazwa wsi wywodzi się od imienia męskiego Jan i oznacza wieś Jana lub potok Jana. W latach 1394-1810 Janowiec należał do klasztoru cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim.

 

Po sekularyzacji majątek zakupiła Fryderyka Luiza Wilhelmina a po jej śmierci dobra odziedziczyła córka księżna Marianna Orańska, późniejsza właścicielka pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. W 1845 roku było we wsi 39 domów i 346 mieszkańców. Majątek znajdujący się w dolnej części wsi należał do rodziny Rathenau. Zachowane dokumenty źródłowe potwierdzają istnienie w okolicach Janowca na przełomie XVI/XVII wieku dwóch kopalni ałunu. W okresie międzywojennym wieś pełniła funkcję letniskową. Zachęcamy także do zapoznania się z dokładniejszym opisem historycznym, dotyczącym naszej miejscowości, w zakładce Historia.
 
 

 


 

 

 

 


 

 


 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0