do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 

Aktualności
760 LAT JANOWCA!

 Koniec wakacji to dla niewielkiej wsi Janowiec w Gminie Bardo czas szczególny – obchody Jubileuszu 760 lat istnienia miejscowości. Ten ważny dla mieszkańców moment został uczczony szeregiem działań o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kulturalnym. Organizatorem Jubileuszu była działająca w Janowcu od roku Fundacja „Kraina pod Słońcem”. Projekt pod nazwą „Jak lecą lata na końcu świata… - 760-lecie wsi Janowiec”został zrealizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”.

 

 

 29 sierpnia wszyscy mieszkańcy mieli możliwość spotkania się i skorzystania z oferty dostosowanej do własnych potrzeb i możliwości. Już od znaku „JANOWIEC” zachwycał przejeżdżających piękny jubileuszowy witacz, wykonany przez miejscowego artystę – pana Tadeusza Piotrowskiego.Świętowanie rozpoczęli amatorzy turystyki pieszej, którzy wzięli udział w rajdzie szlakiem opracowywanej trasy Korony Janowca: z Barda, przez Obryw Skalny, Górę Bardzką, Polską Drogę Krzyżową do Janowca. Mimo porannej mżawki uczestnikom dopisała aura, mogli cieszyć się ostatnimi ciepłymi chwilami tego lata i podziwiać przepiękne widoki. W rajdzie wzięło udział 20 turystów, w tym mieszkańcy i miłośnicy Janowca.

 

Po południu oferta Fundacji objęła grupy rodzinne. Siedem zespołów rywalizowało ze sobą w grze terenowej pod nazwą „W krainie Jana od owiec”. Mapka (przygotowana przez Agnieszkę Kornaś), w którą wyposażeni zostali uczestnicy zmagań, zawierała trasę przez najciekawsze i godne zobaczenia atrakcje miejscowości. Zadaniem rodzin było dotarcie do określonych punktów, oznaczonych w terenie figurkami legendarnego Hermannlla (autorstwa Oli Sypiańskiej z lokalnej Pracowni Ceramicznej Janowczarnia) oraz wykonanie przypisanego do miejsca zadania. Rywalizacja była zaciekła. Ostatecznie, dzięki hojności naszych sponsorów, w tym Fabryki Bardzkich Pierników – wszystkiedrużyny otrzymały vouchery do lokalnej, ale „znanej już w świecie” piernikarni na przepyszną kawę i ciastka.

 

 Wieczór natomiast miał charakter sentymentalno – wspomnieniowy. Zorganizowano spotkanie mieszkańców Janowca w formie Letniego Kina plenerowego, w czasie którego można było obejrzeć wystawę starych fotografii dawnych mieszkańców wsi, wysłuchać wzruszających wspomnień z pierwszych lat po wojnie, spisanych przez pana Karola Czerwińskiego, mieszkającego niegdyś w Janowcu. Zarząd Fundacji przygotował również prezentację na temat historii miejscowości. Odbył się konkurs fotograficzny „Czyj to dom?”, tradycyjnie odśpiewano „Pieśń o Janowcu” (podziękowania dla pana Witolda Jurana za piękną grę na akordeonie) i „Tysiąc lat!”- gdy wjechał jubileuszowy tort. Wzruszenie, uśmiech i łzy, radość i melancholia, wywołane wspomnieniami, na długo pozostaną w pamięci obecnych na spotkaniu mieszkańców Janowca i zaproszonych gości.

 

 Zarząd Fundacji „Kraina pod Słońcem” składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.

 

                                                          Zarząd Fundacji „Kraina pod Słońcem”