do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En Aktualności
OSUWISKO W JANOWCU I NOC KUPAŁY W CZASIE II WEEKENDU Z GEOPARKIEM PRZEDGÓRZE SUDECKIE

W sobotę 22. czerwca 2019r. Janowiec znowu zatętnił turystycznym życiem. Tym razem ta mała wieś w Górach Bardzkich stała się centrum turystycznym  i nie lada atrakcją dla rzeszy gości, którzy przybyli na II WEEKEND w GEOPARKU PRZEDGÓRZE SUDECKIE.

 

Oferta, przygotowana przez nowo powstającą Fundację Inicjatyw Społecznych „Kraina pod Słońcem” oraz działającą od lat Agroturystykę „Dom pod Słońcem”, obejmowała szereg propozycji o charakterze rekreacyjnym, ekologicznym, geologicznym i kulturowym. Tematem dnia było OSUWISKO w Janowcu, zaś z racji wyjątkowej daty – Nocy Świętojańskiej – poszukiwanie legendarnego KWIATU PAPROCI.

 

Odbyły się dwie wycieczki piesze, prowadzone przez przodownika GOT i przewodnika po Geoparku – panią Joannę Tofel, w czasie których turyści brali udział w warsztatach ekologicznych „SHINRIN YOKU – kąpiele leśne” (prowadzonych przez panią Katarzynę Grabań, właścicielkę Agroturystyki) oraz prelekcji nt budowy geologicznej i pochodzenia tzw. struktury bardzkiej (dr Stanisław Madej, UWr). Ogromne zainteresowanie wzbudziły warsztaty nt osuwiska w Janowcu i obrywu skalnego w Bardzie, prowadzone przez pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego – pana Rafała Sikorę. Dzięki życzliwości i współpracy z firmą SKI-RAFT, rajd pieszy zakończono rekreacyjnym spływem pontonowym do Janowca, pod czujnym okiem i opieką panów: Jana Sobczyka i Piotra Kociołowicza. Na miejscu panie Władysława Sobczyk i Marzena Łapińska witały strudzonych wędrowców pysznym ciastem i kiełbaskami.

 

Równocześnie miała miejsce inauguracja nowej atrakcji turystycznej Janowca – gry terenowej TRInO „Janowiec – z dala od szosy”. Pierwsza grupa aktywnych piechurów i bacznych obserwatorów z powodzeniem odbyła wymaganą trasę po wiosce oraz jej okolicy,  wykonała szereg zadań, co zostało nagrodzone pamiątkowymi znaczkami turystycznymi i wpisem na oficjalnej stronie TRInO (www.trino.pttk.pl). Gratulujemy!

 

Ukoronowaniem dnia był wieczorny obrzęd Nocy Kupały – prasłowiańskiego święta przesilenia letniego, połączonego z tradycją puszczania wianków i poszukiwania kwiatu paproci. Szczęśliwy znalazca otrzymał atrakcyjne nagrody, a legendarny kwiat własnoręcznie zasadził na przystani nad Nysą. Wspólne śpiewy przy ognisku w atmosferze sielskiego wypoczynku brzmiały do późnych godzin tej najkrótszej w roku nocy. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością i aktywnym udziałem Burmistrz Barda – pan Krzysztof Żegański.

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym obchody II WEEKENDU Z GEOPARKIEM PRZEDGÓRZE SUDECKIE i Nocy Kupały stały się ciekawą atrakcją turystyczną i wielkim przeżyciem duchowym. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Burmistrza Barda – pana Krzysztofa Żegańskiego; firmy SKI-RAFT; zaprzyjaźnionych geologów: panów Rafała Sikory i Stanisława Madeja, a przede wszystkim do TURYSTÓW I GOŚCI, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i spędzili z nami te magiczne chwile. Zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach Fundacji „KRAINA POD SŁOŃCEM”.