do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 

Turystyka » Janowiec na szlaku

 


 

gm. Bardo pow. Ząbkowice Śl. woj. Dolnośląskie

 

 

Janowiec, to mała wieś, urokliwa, pięknie położona  u stóp Gór Bardzkich z 760-letnią historią. Cicho tu, niebo czyste nad nami i gwiazdy są niedaleko. Góry, Kurzyniec, Grodowe Górki, Kalwaria są niewysokie, dostępne dla wszystkich, porośnięte lasem. Jasionowiec wcisnął się głęboko między skały dążąc do rzeki, do Nysy Kłodzkiej.

 

 

 
 
 
Warto się nad nią zatrzymać, popatrzeć na wieże bardzkiej bazyliki, zapatrzyć się w nurt rzeki i pluskające ryby. Może łabędzie przypłyną i pozwolą się karmić.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Nie omieszkaj, wędrowcze, przemierzyć Zaczarowany Jar. Spotkasz tam Hannę i Przemka i jej czterech braci.Pokłoń się Lipnianie, królowej naszych lip, a jej obwód to 365 cm.

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Jeśli zachowasz się odpowiedzialnie spróbuj odwiedzić sztolnię Hermannloch /XVIw/ z jej opiekunem Hermanlem. Tam zatrzymał się czas i jeszcze niekiedy można usłyszeć uderzenia żelazka w skałę.

 

 

 

 
 
 
 
Kolejne miejsce,które trzeba zobaczyć to osuwisko z 1997 r. Należy do największych w Sudetach. Kilka ośrodków naukowych prowadzi tu badania związane z ruchem mas ziemnych.

 

 

 

 
 
 
 
Kierując się w kierunku ambony myśliwych przekroczymy drogę prowadzącą do Barda. Dalej, idąc w las dojdziemy do duktu i drogowskazu :

 

 

 

 

 

 
 
 
 
obryw skalny, Kaplica Górska, Polska Droga Krzyżowa. Wszędzie tam,znajdziesz się w miejscu atrakcyjnym.

 

 

 

 

 

 

 
 
Zostajemy w Janowcu i zielonym szlakiem schodzimy w kierunku zabudowań. Przy końcu wsi czeka Matka Boska Uśmiechnięta. Jest to oprócz krzyża jedyny obiekt kultu religijnego na terenie wsi. Nieznana jest geneza namalowania tego obrazu.Polacy, którzy po wojnie tu przybyli zastali ten obraz umieszczony na drzewie.

 

 

 

 
 
 
Do odpoczynku zaprasza Kamieniołom. Stąd, dawniej, pozyskiwano kamień do budowy domów.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Teraz jest to miejsce, które swoim wyglądem  zaprasza - proszę usiądź i odpocznij sobie. Tu tez można wypróbować swoich sił przy drążeniu nowej sztolni używając replik narzędzi z XVI w.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Janowiec nie posiada zabytków architektury budowlanej. Do naszych największych, najcenniejszych zabytków należą pochodzące z XVI-go wieku sztolnie : Hermannloch i Gottliebe Gabe. Pierwszą, wykutą w skale można oglądać. Druga,z drewnianą obudową jest niedostępna.

 

 

 

 

 

Z Janowcem związanych jest pięć legend. Wszystkie spotkamy wędrując przez wieś. Krocząc szlakami turystycznymi, tajemniczymi zakątkami dostrzeżesz, wędrowcze, walory przyrodnicze Janowca.

 

 

Geocaching w Janowcu

 

 

Elementy przygody i powrót do zabaw dzieciństwa ma w sobie geocaching, a w rejonie Janowca jest ukrytych 10 skrytek.