do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 

Aktualności
20.03.2015 Wyjazd studyjny - LGD Partnerstwo Izerskie

W dniach 17-18 marca 2015 r., wzięłyśmy udział ( K. Grabań, P. Kociołowicz ) w wyjeździe studyjnym  zorganizowanym przez LGD „Qwsi”. Tym razem odwiedziliśmy ziemię Izerską. Wizyta rozpoczęła się  w Hucie Julia w Piechowicach, gdzie mogliśmy zobaczyć proces produkcji szkła i wziąć udział w warsztatach szklarskich.

 

Kolejnym miejscem w programie była wizyta w Centrum Informacji Turystycznej w Starej Kamienicy. Szczególną cechą wyróżniającą Gminę Stara Kamienica jest promowanie, pod względem turystycznym, wszystkich wiosek wchodzących  w jej skład. Z pewnością każda z naszych wsi z Gminy Bardo też miałaby czym się pochwalić, każda ma ciekawą historię, ale prezentowane i promowane jest tylko Bardo.

 

W gminie Stara Kamienica przyjęto zasadę, że świetlice mają być otwarte w określonych godzinach choćby po to by nawet dwie czy trzy osoby mogły przyjść, wypić kawę i porozmawiać. Opiekunowie świetlic mają obowiązek organizowania i prowadzenia zajęć. Ze względu na niskie koszty wynagrodzenia, które nie stanowią rekompensaty, na stanowisko opiekunów przyjmują pasjonatów-społeczników. Ze względu na różnorodność zainteresowań mieszkańców praktycznie każda świetlica ma inny program. Zwróciliśmy również uwagę na zastosowanie nowoczesnych źródeł ciepła do ogrzewania świetlicy i wyremontowanego kościoła luterańskiego, wykorzystano pompy ciepła. W planach tej gminy jest również budowa fermy fotowoltaicznej.

 

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Świeradów Zdrój gdzie wjechaliśmy kolejką gondolową na Stóg Izerski oraz miasto Lwówek Śląski, zwiedzając  najstarszy browar w Polsce - z 1209 roku, w którym warzone jest po dziś dzień piwo doskonałej jakości.

 

Dziękujemy wszystkim naszym gospodarzom za ciepłe przyjęcie, gościnność, podzielenie się doświadczeniami oraz za inspirację do dalszych działań na rzecz naszych lokalnych społeczności.